Skip to main content

Łysienie neurotyczne

Jako pierwszy w medycynie stres zdefiniował Hans Hugon Selye - specjalista z dziedzin endokrynologii i fizjologii człowieka.  Stres jako złożone zjawisko zmian fizjologicznych zachodzących w żywym organizmie. Zauważył on, że to nie tylko same czynniki zewnętrze możemy nazywać stresem. Powyższe zmiany wpływając na homeostazę, zaburzają wiele mechanizmów życiowych. Dziś stres w medycynie definiowany jest jako złożoność bodźców i reakcji, który prowadzi do pobudzenia psychologicznego i fizjologicznego organizmu.

Zjawisko jako stan, w którym człowiek czuje silne emocje, które są negatywnymi odczuciami takimi, jak lęk, strach, bezsilność, złość, agresja. Powodują one powstawanie stresu w organizmie, gdy człowiek nie jest w stanie sam ich opanować. Wskutek tego zachodzą liczne zmiany biochemiczne oraz fizjologiczne, które zaburzają homeostazę i wyprowadzają człowieka z psychicznej i fizycznej równowagi 

Przyczyny łysienia neurotycznego:

Łysienie neurotyczne związane jest z zaburzeniem prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego. Dochodzi do niego w sytuacji stresowej, traumatycznej. Do najczęstszych przyczyn należą: śmierć, choroba bliskiej osoby, nagłe przerwanie więzi emocjonalnej z bliską osobą, wypadki samochodowe i nie tylko, problemy finansowe, zdrowotne, zwolnienie z pracy, choroby i zaburzenia układu nerwowego - depresja.

W wyniku stresu aktywowane są neurony znajdujące się w pobliżu mieszków włosowych, wywołując tym samym stan zapalny skóry. Udowodniono, że komórki skóry głowy narażone na intensywny stres uwalniają neurotransmitery (substancja P), które wywołują nagłą kaskadę zapalną. Proces ten hamuje i zakłóca normalny cykl życia włosów, mianowicie włosy przedwcześnie wchodzą w fazę wypadania - telogenu.

Nadmierne wypadanie włosów może nastąpić od kilku tygodni do kilku miesięcy od momentu traumatycznego wydarzenia. Objawia się intensywną utratą włosów podczas mycia włosów, czesania ich, znajdować je można na poduszce, ubraniach. 

Leczenie łysienia neurotycznego w Kaprysie:

Terapię rozpoczynam od dokładnego wywiadu diagnostycznego, aby wykluczyć inne przyczyny wypadania włosów. Prawdodobne jest zalecenie wykonania dodatkowych badań biochemicznych, hormonalnych. Istotnym elementem leczenie łysienia neurotycznego jest współpraca trychologia z dietetykiem a przede wszystkim z psychoterapeutą czy psychiatrą. Do problemu należy podejść szeroko, aby jak najszybciej uzyskać długotrwałe i satysfakcjonujące efekty. 

Równolegle wdrażana jest indywidualnie dobrana trychoterapia, czyli zabiegi gabinetowe w celu wzmocnienia włosów oraz pobudzenia odrostu nowych. 

Zabiegi w gabinecie mają na celu przygotowanie skóry głowy do przyjęcia, jak największej ilości substancji odżywczych witamin, które pobudzą mikrokrążenie skóry głowy i tym samym stymulować będą włosy do odrostu. Zwykle rozpoczynam terapię od zabiegów nieinwazyjnych takich jak oczyszczanie wodno-wodorowe, tlenoterapia, laseroterapia. W kolejnym etapie o ile jest to możliwe wykonywane są serie zabiegów mezoterapii mikroigłowej czy też igłowej z odpowiednio dobranymi ampułkami ze składnikami aktywnymi. Minimalna liczba zabiegów w tym przypadku to 6, aczkolwiek liczba ustalana jest na pierwszej wizycie, a weryfikowana mniej więcej w połowie terapii.