Skip to main content

Łuszczyca

Łuszczyca to przewlekła choroba skóry o charakterze zapalno - proliferacyjnym, na którą cierpi około 2-3% populacji dorosłych i 0,5%-1% dzieci, cechująca się występowaniem typowych grudek i blaszek pokrytych dużą ilością srebrzystobiałej łuski, może temu towarzyszyć niezwykle nieprzyjemne swędzenie. 

Przyczyny łuszczycy skóry głowy:

Etiologia schorzenia nie została w pełni poznana, lecz nie ulega wątpliwości, że łuszczyca jest chorobą o podłożu wielokierunkowym. Kluczową rolę w patomechanizmie odgrywają czynniki genetyczne, immunologiczne i środowiskowe, takie jak: infekcje, urazy, używki, stres oraz leki. Coraz częściej choroba ta jest traktowana jako zapalna choroba autoimmunologiczna. Obok stanu zapalnego dla łuszczycy znamienne są nieprawidłowości proliferacji naskórkowej. Zmiany w obrębie skóry owłosionej głowy przybierają formę zlanych ognisk zapalnych, niemal zawsze pokryte dużą ilością łuski, z tendencją do tworzenia strupów i masywnego złuszczania. Początkowa lokalizacja to zazwyczaj okolica zauszna. W łuszczycy skóry owłosionej nie towarzyszą zmiany strukturalne włosów. U niektórych pacjentów można obserwować telogenowe wypadanie włosów bez cech bliznowacenia.

Przebieg schorzenia jest przewlekły i cechuje się epizodami zaostrzeń i stabilności. Łuszczyca w istotny sposób obniża i upośledza jakość życia pacjentów w każdym jego aspekcie. Wpływ łuszczycy na jakość życia został zestawiony równorzędnie z chorobami ogólnoustrojowymi bezpośrednio zagrażającymi życiu, takimi jak cukrzyca oraz dysfunkcje układu sercowo-naczyniowego.

 

Przykład leczenia łuszczycy skóry głowy w Kaprysie:

Trychoterapia polega na ustaleniu dokładnej pielęgnacji domowej, częstotliwości mycia głowy, wskazania konkretnych produktów do mycia, lotionów przeciwświądowych, regenerujących. Ważnym aspektem działań zewnętrznych jest odpowiednio dobrana przeciwzapalna dieta, odpowiednia suplementacja. Niekiedy łuszczyca staje się dużym obciążeniem psychicznym, stąd wsparcie psychoterapeutyczne jest wówczas tak istotne. Wszystkie działania zewnętrzne i wewnętrzne mają wprowadzić chorobę w remisję. 

Terapia łuszczycy to przede wszystkim leczenie miejscowe.