Skip to main content

Łojotokowe zapalenie skóry głowy

Łojotokowe zapalenie skóry głowy to stan zapalny skóry o chronicznym i uporczywym przebiegu, cechujący się typowym złuszczaniem zlokalizowanym głównie w obrębie skóry owłosionej głowy i miejscach bogatych w gruczoły łojowe. W wyniku nadmiernej aktywności gruczołów łojowych znaczna część sebum pozostaje na skórze, dostarczając pożywki znajdującym się tam cały czas mikroorganizmom, które w swoim cyklu pokarmowym produkują substancje drażniące, które wywołują świąd, złuszczanie oraz nasilają łojotok. 

Przyczyny powstawania łojotokowego zapalenia skóry głowy:

Patogeneza ŁZS jest wieloaspektowa i obejmuje zaburzenia aktywności gruczołów łojowych, rolę Mallassezia spp., czynniki środowiskowe i immunologiczne. Szczyt zachorowania obserwuje się w okresie pokwitania (12-18 lat), co jest związane z gwałtownym wzrostem produkcji łoju w tej grupie wiekowej, następnie łojotok stopniowo się zmniejsza. Wytwarzanie łoju u mężczyzn przebiega wolniej i dlatego też zmiany chorobowe częściej u mężczyzn występują, nawracają i dłużej się utrzymują.

Zmiany na skórze głowy mają postać zmian rumieniowych, którym towarzyszy złuszczanie naskórka, zazwyczaj dość silne, mogą pojawiać się przeczosy, strupy.

Łojotokowe zapalenie skóry głowy wykazuje cechy zmienności okresowej zależnej od pór roku – w okresach chłodniejszych następuje nasilenie dolegliwości.

Przykład leczenia łojotokowego zapalenia skóry głowy w Kaprysie:

Łojotkowe zapalenie skóry głowy wymaga wielotorowego działania to znaczy, że konieczne jest stosowanie preparatów zewnętrznie, ale  istotna będzie również dieta i dbanie o mikrobiom skóry oraz jelit.

Leczenie miejscowe - zewnętrzne to przede wszystkim wykorzystanie peelingów, szamponów i lotionów do skóry głowy. Prowadzi to do redukcji złuszczania i stanu zapalnego. Podobnie jak w leczeniu łupieżu stosuje się środki o działaniu keratolitycznym, cytostatycznym i przeciwgrzybiczym.

Na pierwszej wizycie pacjent trychologiczny otrzymuje konkretne wytyczne jakich preparatów używać do oczyszczania skóry głowy, jak często je stosować, jak wyciszać stan zapalny. Pielęgnacja domowa jest istotnym elementem trychoterapii, bowiem w tej jednostce chorobowej stosowanie nieodpowiedniego szamponu może wywołać nawrót choroby. Ważna jest regularność pielęgnacyjna, a także prowadzenie zdrowego trybu życia.