Skip to main content

Masaż skóry głowy

Masaż skóry głowy wykonywany w codziennej pielęgnacji może przynieść szereg korzyści takich jak dotlenienie i dożywienie cebulek włosów, a nawet porost. 

W przypadku osób z problemem wypadających włosów mile widziany jest masaż skóry głowy, który oprócz dokładnego usunięcia zrogowaciałego naskórka i przygotowania skóry pod aplikację preparatów odżywczych będzie również wzmagał mikrokrążenie w kapilarkach oplatających mieszki włosowe. Takie działanie przełoży się na większe dożywienie i dotlenienie mieszków włosowych.

Masaż skóry za pomocą peelingu jest istotnym elementem pielęgnacji włosów, gdyż nie tylko pozwala na oczyszczenie skalpu i usunięcie zanieczyszczeń z resztek po kosmetykach, ale stwarza szanse poprawę krążenia krwi, co korzystnie wpływa na porost włosów. Skutkiem peelingu, a dokładnie mówiąc masażu za pomocą małych drobinek o obłym kształcie, zawartych w preparacie, jest także zwiększenie mikrokrążenia, które przekłada się na wzmocnienie cebulek i przyspieszenie wzrostu włosów.

Peeling skóry głowy powinien być stosowany przynajmniej raz w miesiącu. W przypadku osób z tendencją do łupieżu, łojotoku czy wypadania włosów, częstotliwość można zwiększyć do raz w tygodniu, pamiętając, że przy takich zmianach nie wykonujemy masażu skóry głowy. Dodatkowo należy zwrócić uwagę, aby w przypadku powyższych schorzeń stosowany peeling nie zawierał w swoim składzie ziarnistości, jak np. mikrogranulki, które mogłyby podrażniać skórę głowy.

Jedną z najpopularniejszych form masażu skóry głowy jest również szczotkowanie. Czesząc prawidłowo włosy możemy pobudzić również mikrokrążenie krwi w kapilarach oplatających mieszki włosowe, przełoży się to na lepsze dotlenienie i dożywienie cebulek włosów. Podczas czesania przy użyciu właściwej szczotki dostosowanej do odpowiedniego rodzaju włosów możemy również rozprowadzić równomiernie na włosach sebum, które zostało wydzielone przez gruczoły łojowe. Dobrze rozprowadzone sebum tworzy naturalny biofilm na łodydze włosa i może zapewnić włosom naturalną ochronę przed czynnikami zewnętrznymi takimi jak wiatr czy słońce.

Masaż skóry głowy można wykonywać też ręcznie. Najpierw należy umyć ręce, a następnie od czoła do karku, czyli tak jak ułożone są mięśnie na głowie wykonywać okrężne ruchy. Warto pamiętać aby nie przesadzać na naciskiem i robić masaż delikatnie używając tylko opuszków palców.

W przypadku menopauzalnego wypadania włosów dobrze wykonany masaż może pozytywnie wpłynąć na poprawę wyglądu i kondycji włosów. Ponieważ dobrze wykonywany sprzyja poprawie ukrwienia i dotlenieniu mieszków włosowych. Masaże są ważnym elementem zabiegów trychologicznych, gdyż wzmacniają wchłanianie zastosowanych preparatów poprzez poprawę mikrocyrkulacji w kapilarach oplatających mieszek włosowy. Nie należy jednak stosować masażu przy łojotoku, gdyż pobudza on wydzielanie sebum.