Skip to main content

Łamliwe włosy

Problem 1

Suche i łamliwe włosy najczęściej są rezultatem niezdrowego trybu życia i nieodpowiedniej pielęgnacji. Znacznie rzadziej jest to objaw lub konsekwencja problemów zdrowotnych. Niezależnie od tego jakiej natury jest przyczyna, warto zadbać o to, aby włosy odzyskały blask i zdrowy wygląd. 

Przyczyny łamliwości włosów:

Włosy są łamliwe z wielu różnych powodów. By zrozumieć to dlaczego tak się dzieje, iż włos traci wodę, stając się suchym i łamliwym, warto poznać budowę każdego pojedynczego włosa. Zbudowany jest on z trzech warstw. Zewnętrzną warstwą włosa jest osłonka, na którą składają się łuski włosa. To ta warstwa odpowiada za zatrzymanie wilgoci wewnątrz włosa i chroni dwie pozostałe warstwy. Środkową i najgrubszą warstwą włosa jest kora, która odpowiada za teksturę, kolor, ale i siłę włosa. Warstwa najbardzie wewnętrzna to tzw. rdzeń. Rdzeń włosa jest warstwą miękką. Nasze włosy są wtedy przesuszone i łamliwe, gdy zawodzi ich zewnętrzna warstwa, a więc osłonka. Zbyt mocno odchylone łuski powodują, iż wilgoć odparowuje z włosów, a te stają się suche i bardzo podane na łamanie się i zniszczenia. 

Łamliwe włosy rzadko są takie same z siebie. Najczęściej na taki ich stan wpływają czynniki zewnętrzne jak i wewnętrzne, o których warto wspomnieć, by móc je eliminować. 

Pierwszą z najistotniejszych przyczyn łamliwości włosów jest zła, niezdrowa lub niewystarczająca dieta. Na łamliwość włosów wpływa dieta uboga w witaminy oraz w żelazo i białko. Włosy w większości zbudowane są z keratyny, a ta jest białkiem. Gdy białek w diecie jest niewiele, organizm nie ma z czego budować mocnych i silnych włosów. Również niedobory witamin obniżają kondycję włosów i nasilają ich łamliwość. Brak witamin z grupy B, przede wszystkim B1, B5, B6 oraz biotyny uniemożliwiają prawidłowe odżywienie komórek  włsów. Także niedobory w płynach odbijają się na gorszej kondycji włosów. Ważne jest by pić dużo wody każdego dnia, co jest ważne w  budowaniu nawilżenia włosów oraz skóry od wewnątrz.

Drugą i bardzo częstą przyczyną łamliwych i suchych włosów jest rozjaśnianie włosów oraz poddawanie je częstym zabiegom stylizacyjnym. Rozjaśniacze oraz farby, zwłaszcza blond, to środki, które wpływają na włos w sposób bardzo inwazyjny, przez co te stają się matowe, suche, zniszczon. Tego typu zabiegi warto wykonywać jedynie od czasu do czasu w renomowanych salonach fryzjerskich z najlepszymi kosmetykami.

Wiele kobiet uskarża się łamliwe włosy. Przyczyny są różne, a do powyższych można jeszcze dodać odchudzanie się, długotrwałe wystawianie włosów na promieniowanie UV, stres, wahania hormonalne oraz choroby skóry jak np. AZS (atopowe zapalenie skóry).

Pielęgnacja łamliwych włosów

Włosy łamliwe i suche wymagają szczególnej pielęgnacji. Trycholog dokładnie doradzi jakich kosmetyków i z jaką częstotliwością powinno się używać w przypadku tego rodzaju włosów. Co za tem na łamliwe włosy? Sam szampon nie wystarczy, dlatego kilka razy w tygodniu warto zastosować również maskę, odżywkę lub serum do włosów. Pożądanymi składnikami nawilżającymi w tego typu produktach są ekstrakt z nasion owsa, miód, aloes, pantenol i glicerol. Tego typu włosy dobrze jest olejować - można to robić np. raz w tygodniu. Do olejowania najlepiej wykorzystać nierafinowany, zimnotłoczony i naturalny olej. Może to być chociażby olej lniany, olej z pestek winogron, olej z kiełków pszenicy i każdy inny, który bogaty jest w nienasycone kwasy tłuszczowe.