Łojotok
Łojotok, czyli nadmierne przetłuszczanie się skóry to wzmożone wydzielanie łoju przez gruczoły łojowe na powierzchnię skóry, najwyraźniejsze w okolicach obfitujących w te gruczoły. Skóra jest tłusta, lśniąca, z rozszerzonymi ujściami gruczołów łojowych, wypełnionymi masami łojowo - rogowymi. Przetłuszczanie się włosów jest problemem wymagającym specjalnej pielęgnacji. Włosy mające skłonność do przetłuszczania niekiedy już w kilka godzin po umyciu tracą puszystość i stają się wiotkie.
Przyczyny powstawania łojotoku i przetłuszczającej się skóry głowy:
Nadczynność gruczołów łojowych jest często wrodzona, niekiedy dziedziczna. Często na nadmierne przetłuszczanie mają wpływ hormony płciowe (niekorzystny wpływ androgenów i progesteronu, korzystny – estrogenów). Łojotok jest szczególnie nasilony w okresie pokwitania i przekwitania, przy zaburzeniach hormonalnych i zaburzeniach przemiany materii. Ponadto sytuacje stresowe również mocno pobudzają gruczoły potowe i łojowe naszej skóry, stąd intensyfikowanie się wówczas problemu z łojotokiem skóry głowy. Nadmierne wydzielanie sebum sprzyja rozwojowi mikroorganizmów (bakterii, mikroskopijnych grzybów), które przez drażnienie skóry powodują zwiększenie wydzielania łoju.
Przykład leczenia łojotoku i przetłuszczającej się skórę głowy w Kaprysie:
W terapii łojotoku w pierwszym etapie zaczynamy od sprawdzenia gospodarki hormonalnej ze wsparciem endokrynologicznym. Równolegle dobierana jest indywidualnie pielęgnacja domowa, czyli rodzaj produktów do pielęgnacji owłosionej skóry głowy oraz włosów. Pacjent trychologiczny otrzymuje konkretne wskazówki, jak często myć głowę, czego unikać, jak odpowiednio aplikować kosmetyki do skóry głowy, bowiem jest to ważny aspekt przy walce z łojotokiem.
Ważnym aspektem trychoterapii jest również wizyta u trycho-dietetyka, który wyeliminuje z naszej diety produkty, które mogą znacząco wpływać na nadreaktywność gruczołów łojowych. Dieta niedoborowa w witaminy, takie jak witamina C, E, PP, B2, kwasy tłuszczowe, cynk może wzmagać problem z łojotokiem.