Skip to main content

Atopowe zapalenie skóry głowy

Atopowe zapalenie skóry głowy jest to zapalna choroba skóry gładkiej i owłosionej cechująca się nawrotowym i przewlekłym charakterem. Choroba może uaktywnić się w każdym wieku. Zmiany określane jako atopowe zapalenie skóry głowy nie zawsze dają charakterystyczne objawy. Często trudno je właściwie zdiagnozować, dlatego tak ważne jest wczesne odwiedzenie trychologa.

Atopowe zapalenia skóry najczęściej pojawia się u dzieci w wieku kilku lat, ale może się utrzymywać w organizmie człowieka nawet przez kilkadziesiąt lat. Objawy potrafią zniknąć na jakiś czas, a choroba jest wtedy w stanie „uśpienia”. W każdym momencie może jednak powrócić. Dlatego nie warto czekać na ustąpienie objawów. Znacznie lepszym rozwiązaniem jest zdecydowanie się na kurację u wykwalifikowanych specjalistów.

Zaczerwieniona i swędząca skóra powinna być sygnałem alarmowym. Jeśli na głowie zauważymy guzki, z których wycieka płyn, możemy mieć uzasadnione podejrzenie, że nasze dziecko lub my sami cierpimy na atopowe zapalenie skóry. Dobry trycholog jest wstanie przeprowadzić wnikliwą diagnozę oraz potwierdzić stan skóry głowy podczas konsultacji. Wybada czy mogły wystąpić czynniki wpływające na pojawienie się choroby, takie jak obecność w rodzinie alergii, astmy czy egzemy.

 

Skóra chorego na atopowe zapalenie skóry jest nadwrażliwa i nie jest w stanie obronić się przed zagrożeniami zewnętrznymi. Naszym zadaniem jest oczyszczenie skóry, złagodzenie stanu zapalnego i wpłynięcie na układ odpornościowy w celu lepszej ochrony skóry. Preparaty pielęgnujące i leki dobieramy do stopnia zaawansowania schorzenia oraz wieku pacjenta.

 

Objawy znikają w przeciągu kilku tygodni od wdrożenia leczenia, a pacjent odzyskuje zdrową skórę i dobre samopoczucie. Zachęcam do zarezerwowania wizyty, podczas której przekażę szczegóły planowanej terapii i opowiem o spodziewanych efektach.