Skip to main content

SEZONOWE WYPADANIE WŁOSÓW

Sezonowe wypadanie włosów jest zjawiskiem, które dotyka wiele osób, niezależnie od wieku. Jeżeli w okresie jesienno-zimowym na szczotce i w odpływie prysznica znajdujesz więcej włosów niż zwykle, to najprawdopodobniej ten problem dotyczy także Ciebie. Sezonowe wypadanie włosów zazwyczaj charakteryzuje się stosunkowo łagodnym przebiegiem. Bywa jednak i tak, że okresowo włosy są dość mocno przerzedzone. Łysienie okresowe może wynikać z niesprzyjającej pogody (sezonowe wypadanie włosów), osłabienia organizmu, nieprawidłowej diety, a także dotykać kobiet w ciąży (wypadanie włosów w ciąży, wypadanie włosów po ciąży). Przeczytaj, jak postępować, gdy sezonowe wypadanie włosów jest nasilone i co robić, jeśli problem nie ustępuje samoistnie.

CZYM JEST SEZONOWE WYPADANIE WŁOSÓW?

Bez względu na porę roku, wszyscy nieustannie tracimy włosy. Dziennie ubywa nam ich od 50 do 100, jednak są momenty, kiedy proces ten jest szybszy – takim czasem jest właśnie np. jesień. Sezonowe wypadanie włosów jest częścią naturalnego procesu odnowy fizjologicznej naszego organizmu. Podobnie jak z drzew zaczynają spadać liście – nasz mechanizm naturalny dokonuje wymiany i regeneracji naszych włosów. Dlatego nie warto panikować – wypadanie włosów jesienią jest jedynie stanem przejściowym i choć jest to typowy dla tej pory roku proces – można z nim odpowiednio walczyć.

Przyczyny okresowego wypadania włosów

Mróz, wiatr, nagłe zmiany temperatur, ogrzewanie, suche powietrze, noszenie czapek – wszystko to może powodować sezonowe wypadanie włosów. Jesienią i zimą skóra głowy, jak i same włosy, wystawione są na ekstremalne warunki pogodowe. Nie pomaga też suche powietrze w ogrzewanych wnętrzach. Noszenie czapek z kolei powodować może podrażnianie skóry głowy. Z tego powodu w tym okresie wiele osób obserwuje sezonowe wypadanie włosów. Jesienią i zimą włosy mogą nadmiernie wypadać nie tylko ze względu na mało przyjazne warunki pogodowe. Wiele osób w tym okresie walczy z przeziębieniem, a i dieta uboższa jest w owoce i warzywa.
Właśnie ogólne osłabienie organizmu, jak i brak niektórych składników w diecie mogą również powodować łysienie okresowe. Problem ten może też dotyczyć osób, które się odchudzają, ale też narażone są na nadmierny stres.
Do łysienia okresowego zalicza się również wypadanie włosów w czasie ciąży oraz wypadanie włosów po ciąży. Jest to efekt zmian hormonalnych, które powodują przejście włosów w fazę telogenu (włos nie rośnie, został uwolniony z mieszka, znajduje się przy skórze i gotowy jest do wypadnięcia).

Objawy sezonowego wypadanie włosów

Sezonowe wypadanie włosów charakteryzuje się niewielką utratą włosów, występującą równomiernie na całej powierzchni głowy (ich utrata w konkretnych miejscach mogłaby natomiast zwiastować problem łysienia). Jak sama nazwa wskazuje objawy istnieją jedynie przez pewien czas (np. w sezonie jesienno-zimowym) i najczęściej dolegliwości te ustępują, po wdrożeniu odpowiednich środków zaradczych.

CO POWODUJE SEZONOWE WYPADANIE WŁOSÓW?

Wypadanie włosów jesienią niekoniecznie spowodowane jest błędami w pielęgnacji, nie musi też oznaczać problemów ze zdrowiem, dlatego nie wpadajmy zbyt szybko w panikę, kiedy zauważymy odrobinę więcej włosów na szczotce, czy pod prysznicem.

Co przyczynia się do sezonowego wypadania włosów? W dużej mierze zmiana światła i godzin słonecznych w ciągu dnia. To właśnie brak słońca prowadzi do zmian w wydzielaniu melatoniny, co skutkuje szybszym przejściem do fazy telogenowej włosów. Jej konsekwencją jest wypadanie włosów. Ważnym czynnikiem mającym znaczący wpływ na stan naszego owłosienia są złe nawyki wakacyjne. Częste przebywanie w pomieszczeniach klimatyzowanych, niezabezpieczanie włosów i skóry głowy odpowiednimi kosmetykami z wysokimi filtrami oraz brak nakrycia głowy podczas przebywania na słońcu – to wszystko odbija się na ich kondycji.

Nie zapominajmy, że jesień to również czas infekcji. Choć niewielu z nas zdaje sobie z tego sprawę – możemy przeziębić również nasze włosy! Przeziębione, osłabione cebulki powodują wypadanie. Dlatego oprócz ochrony całego ciała, warto skupić się również na zadbaniu o włosy i skórę głowy.

JAK DBAĆ O WŁOSY JESIENIĄ?

Warto pamiętać, że choć sezonowe wypadanie włosów jest jak najbardziej naturalnym zjawiskiem, istnieją sposoby, by wspomóc nasze włosy podczas tak wymagającego czasu.

Zacznijmy od podstaw, a właściwie od czubka naszej głowy. Czapka otoczy nie tylko ciepłem naszą głowę, ale przede wszystkim ochroni nasze włosy przed chłodem! Kiedy nie nosimy nakrycia głowy kapilary, których bardzo ważną funkcją jest odżywienie włosa, kurczą się, a co za tym idzie zostaje ograniczony przekaz substancji odżywczych z naszego krwiobiegu prosto do mieszka włosowego. W następstwie tego mieszki nie są dostatecznie zaopatrzone w odpowiednie składniki, które są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania, może to skutkować mniejszym dotlenieniem. W wyniku czego większa ilość włosów może przechodzić w fazę telogenu, czyli fazę wypadania włosa. Kiedy mieszki włosowe narażone są na niskie temperatury, a także ich skoki, z czasem słabną, może to skutkować pogorszeniem się ich jakości.

Nie zapominajmy, że dbać o włosy należy cały rok! Nasza dieta powinna być bogata w witaminy i minerały. Dobrą decyzją jest również stosowanie odżywek. Żeby włosy nie wypadały, skóra głowy musi być zdrowa. W związku z tym należy również czesać włosy delikatnymi szczotkami o zaokrąglonych ząbkach oraz unikać stresu. Na wzmocnienie włosów pomagają również kuracje, np. w postaci ampułek czy toników do wcierania w skórę głowy, które są bogate w czynne substancje w skoncentrowanej postaci powodujące pobudzenie procesów regeneracji komórek. To wszystko złagodzi objawy spowodowane sezonowym wypadaniem włosów

KIEDY ZACZĄĆ SIĘ MARTWIĆ?

Pamiętajmy, że zjawisko wypadania włosów jest całkowicie naturalne, jednak powinno ono pozostawać w pewnych normach. Jeżeli zauważymy, że nasza fryzura znacznie się przerzedziła, a ilość włosów na poduszce, czy pod prysznicem istotnie wzrosła – koniecznie udajmy się do specjalisty!

Sezonowe wypadanie włosów nie powinno trwać dłużej niż 6-8 tygodni. Jeśli więc zauważymy, że mimo zmian w diecie, wzmacniania włosów i prawidłowej pielęgnacji, włosy nadal intensywnie wypadają to sygnał, że powinniśmy udać się do specjalisty. W oparciu o badanie trichoskopowe, trycholog będzie mógł ocenić stan skóry głowy, naczyń krwionośnych, ujść mieszkowych włosów, a także łodyg włosów – ich wygląd, grubość, połysk i pigmentację.

Podczas wizyty u trychologa przeprowadzany jest szczegółowy wywiad z klientem oraz badanie trichoskopowe. Zalecane jest również wykonanie badań analitycznych i morfologicznych, aby ustalić przyczynę i odpowiedni plan terapii. Następnie wdrażana jest wcześniej wspomniana terapia, która ma za zadanie poprawić stan zdrowia skóry głowy, na przykład poprzez wzmożenie mikrokrążenia w naczyniach włosowatych, stymulację wzrostu nowych włosów jak również eliminację przyczyn problemu. Każda terapia ma charakter interdyscyplinarny, ponieważ przyczyn wypadania włosów jest wiele. Wielokrotnie przy znalezieniu lub rozwiązaniu problemu wymagana jest współpraca wielu specjalistów (np. endokrynolog, ginekolog).

Badania pod kątem łysienia okresowego

Chcąc precyzyjnie zdiagnozować łysienie sezonowe, wypadanie włosów po ciąży lub inny typ łysienia okresowego, konieczna jest konsultacja z kosmetologiem trychologiem. Podczas wizyty przeprowadzany jest szczegółowy wywiad, a także wykonuje się badania – Trichoskopię. Dzięki tak profesjonalnej diagnostyce można dowiedzieć się, z jakim typem łysienia mamy do czynienia, jaki jest stan włosów, ile z włosów jest w fazie wzrostu. W efekcie kosmetolog trycholog może ustalić optymalny, indywidualny plan terapii.
Jednym z podstawowych badań w przypadku nadmiernego wypadania włosów jest Trichoskopia. Za pomocą głowicy, która przypomina długopis zakończony kamerką, ogląda jest skóra głowy oraz włosy. 

Łysienie okresowe – leczenie. 

Najskuteczniejszym rozwiązaniem na wypadanie włosów po ciąży, sezonowe wypadanie włosów oraz inne rodzaje łysienia okresowego, są profesjonalne zabiegi trychologiczne.

Choć po pewnym czasie włosy zaczynają samoistnie odrastać, to uzyskanie efektu, jak sprzed pojawienia się tego problemu, może zająć nawet kilka lat. Wzrost włosów można przyśpieszyć i pobudzić, dzięki czemu staną się one gęstsze, ale też mocniejsze – mniej podatne na wypadanie w przyszłości. W tym celu można wykonywać następujące zabiegi:

  • mezoterapia– to zabieg polegający na ostrzyknięciu owłosionej skóry głowy koktajlem składników aktywnych w wielu punktach. Nakłucia stymulują tkankę do regeneracji , a poprzez dostarczenie produktu pobudzamy mieszki włosowe. W gabinecie stosuję m.in. certyfikowane produkty, bogate w biotynę, cysteinę, kwas hialuronowy, kompleks aminokwasów, witamin i mikroelementów. Zabieg pobudza cebulki do wzrostu oraz hamuje ich wypadanie, dodatkowo minimalizuje przesuszenie i przetłuszczenie włosów,  a także głęboko jest odżywia. Stanowi również świetne rozwiązanie profilaktyczne poprawiające znacząco kondycje włosów słabych, rzadkich i łamliwych. Używam tu zabiegów z mezoterapią igłową i dermapenem
  • peptydowa terapia włosów - do zabiegu stosuje się peptydy i kwas hialuronowy. Zabieg pobudza krążenie i poprawia ukrwienie skóry głowy, a także odżywia mieszki włosowe. Innowacyjność tych preparatów to także opatentowana technologia przedłużonego uwalniania i wnikania substancji aktywnych - skoncentrowany preparat jeszcze przez 2 tygodnie po zabiegu utrzymuje się w skórze, powodując powolne, długotrwałe uwalnianie się i penetrację składników aktywnych. Już po pierwszej sesji zabiegowej Pacjent obserwuje zatrzymanie wypadania włosów. Natomiast kolejne zabiegi pobudzają krążenie i rewitalizują mieszki włosowe przyspieszając odrost włosów.
  • terapia UVA/UVB/PUVA – odbywa się w formie naświetlania skóry głowy promieniami UV (po wcześniejszym podaniu psoralenów, czyli środków zwiększających wrażliwość skóry na światło).
  • zabiegi tlenowe - aby powstrzymać proces wypadania włosów i pobudzić ich wzrost, a także zrewitalizować skórę głowy i zredukować łojotok, polecam zabiegi z wykorzystaniem infuzji tlenowej. 
  • procedura skojarzona lasera miękkiego i mikroprądów - Laser miękki LLLT generuje energię, która aktywuje mieszki włosowe. Przenikanie wiązki laserowej powoduje wzrost energetyczny ATP co intensyfikuje metabolizm komórkowy tzn. zwiększa absorbcję składników odżywczych poprzez mieszek włosowy oraz eliminuje szkodliwe produkty przemiany materii. Natomiast wykorzystanie energii mikroprądów o niskiej częstotliwości impulsów pozwala na aktywację miniaturyzujących się mieszków włosowych. Mikroprądy stymulują mikrokrążenie w kapilarkach oplatających mieszek włosowy, przyspieszając absorbcję składników aktywnych pochodzących z preparatów.
  • dwubiegunowa radiofrekwencja - poprzez ruch elektronów wywołuje efekt ciepła, co zwiększa mikrokrążenie krwi i limfy zapewniając większą wchłanialność składników aktywnych do brodawki włosowej.

Zabiegi to najlepszy sposób na łysienie okresowe, w tym łysienie poporodowe. Przed podjęciem leczenia konieczna jest profesjonalne diagnostyka, przeprowadzona przez kosmetologa trychologa. To właśnie do specjalisty należy ostateczny wybór konkretnego zabiegu, ale też ustalenie planu kuracji – określenie ilości i częstotliwości wizyt. Wszystkie przedstawione powyżej zabiegi wykonuje się w seriach. Szczegóły dotyczące liczby i częstotliwości wizyt są ustalane indywidualnie podczas konsultacji ze specjalistą. Efekty jakich możemy oczekiwać to szybszy powrót włosów do stanu sprzed wypadania okresowego, a także zmniejszenie podatności na tę dolegliwość w przyszłości, dzięki poprawie ogólnej kondycji włosów. Do uzupełnienia terapii gabinetowej warto wprowadzić odpowiednią pielęgnację domową. Taka pielęgnacja dobierana jest indywidualnie na badaniu trychologicznym.

Podsumowanie

Choć łysienie okresowe może wydawać się błahym problemem, gdyż mija po pewnym czasie, to jednak bardzo często stanowi poważną dolegliwość. Włosy odrastają powoli, nie od razu wszystkie – proces ten trwa dość długo. Dlatego świetną pomocą są specjalistyczne zabiegi trychologiczne. Ważne, aby przeprowadzać je w renomowanych placówkach.

 

Nie trać czasu – zgłoś się do Gabinetu Kosmetologii Estetycznej Kaprys już dziś!