Skip to main content

Trichotillomania - wyrywanie włosów

Problem 1

Trichotillomania (TTM) jest łysieniem wynikającym z niepohamowanego wyrywania własnych włosów z owłosionej skóry głowy, brwi lub innych części ciała. Jest związana z zaburzeniami obsesyjno-kompulsywnymi i lękowymi. Częściej występuje u dzieci, zwłaszcza między 10 a 13 rokiem życia. U części pacjentów objawy rozpoczynają się po 18. roku życia. Miejsca łysienia są najczęściej zlokalizowane w miejscu, w którym pacjent ma łatwy zasięg. Często pacjenci z trichotillomanią cierpią dodatkowo na trichofagię, czyli zaburzenie polegające na zjadaniu włosów, najczęściej spowodowane stresem. Odrastanie włosów jest zależne od tego czy zostały uszkodzone mieszki włosowe. Jeśli tak, samoistny odrost włosów nie jest możliwy. Jeśli mieszki włosowe nie zostały uszkodzone, odrost włosów jest możliwy, lecz może trwać długi czas. Jest to zależne od wielu czynników. Trichotillomanii często towarzyszą dodatkowe objawy jak bóle głowy, problemy ze snem, obniżona zdolność skupienia uwagi i zapamiętywania, obniżony nastrój.

Przyczyny trichotillomanii:

Przyczyna trichotillomanii jest wieloczynnikowa i nie całkowicie poznana. Dzięki doniesieniom naukowym możemy wyróżnić kilku najważniejszych czynników:

  • czynniki genetyczne - ze względu na częste występowanie rodzinne tej dolegliwości, szczególnie w pierwszej linii 
  • czynniki ogólnoustrojowe - zaburzenia neurologiczne, zaburzenia lękowe, nastroju, nieprawidłowe działanie układów neurotransmisyjnych
  • czynniki środowiskowe - otoczenie, traumatyczne wydarzenia, przemoc psychiczna, fizyczna, przewlekły stres.

Przykładowe leczenie trichotillomanii w Kaprysie:

Pierwszy krok to konsultacja trychologiczna, na której podczas wywiadu, rozmowy poznaję problem i ustalam kolejne kroki terapii. Kolejny krok to badanie trichoskopowe, podczas którego sprawdzam stan skóry głowy i włosów oraz oceniam czy istnieje możliwość na odrost włosów. Następnie ustalam plan terapii, potrzebne badania, możliwe konsultacje z innymi specjalistami (dermatolog, gastroenterolog, psychiatra), pielęgnację domową mającą na celu wspieranie odrostu włosów oraz plan zabiegów trychologicznych. W przypadku trichotillomanii rekomenduję zabiegi nieinwazyjne oraz inwazyjne. Podczas konsultacji ustalam liczbę zabiegów w serii oraz ilość serii. 

Leczenie trichotillomanii najlepiej, jeśli jest interdyscyplinarne. Bardzo ważna jest współpraca specjalistów z różnych dziedzin - dermatologa, trychologa, psychiatry, psychologa klinicznego. Leczenie głównie opiera się na terapii poznawczo-behawioralnej.