Skip to main content

Łysienie androgenowe

Łysienie androgenowe jest to jednostka chorobowa, która dotyczy nawet 80% mężczyzn (AGA - androgenetic alopecia) i 40% kobiet (FAGA - female androgenetic alopecia). Przyczyną choroby jest nadwrażliwość mieszków włosowych na dihydrotestosteron (DHT). Charakteryzuje się obecnością zminiaturyzowanych mieszków włosowych i włosów. Łysienie u mężczyzn charakteryzuje się łysieniem w obrębie wierzchołka głowy i przesuwaniem się granicy czołowej owłosienia do tyłu. U kobiet zaś FAGA to rozlane centralnie przerzedzenie włosów obejmującym okolice ciemieniową i czołową z zachowaniem prawidłowej linii czołowo - skroniowej owłosienia.

Przyczyny łysienia androgenowego:

Nadmierna aktywacja receptora androgenowego skraca fazę wzrostu włosa - anagen przekształcając włosy terminalne we włosy typu vellus (włosy delikatne, niewidoczne dla oka). Tym samym wzrasta odsetek włosów telogenowych. Mieszek włosowy ulega powolnej miniaturyzacji. Jest to wynik działania na mieszek włosowy hormonu - dihydrotestosteronu, który powstaje z testosteronu przy współudziale enzymu 5 alfa reduktazy. DHT może być również produkowany poprzez alternatywny szlak z cholesterolu.

Leczenie łysienia androgenowego w Kaprysie:

Celem terapii łysienia androgenowego w gabinecie jest zahamowanie postępu choroby. U części pacjentów trychologicznych możliwe jest częściowe odwrócenie procesu miniaturyzacji. Zależne jest to od zaawansowania łysienia oraz od czasu ile trwa choroba. Bardzo istotne jest to, aby wcześnie rozpocząć działania w celu zapobiegania AGA. Terapie tego rodzaju łysienia zazwyczaj są przewlekłe, trwać mogą wiele lat. Stosuje się leczenie ogólne z włączeniem substancji blokujących działanie dihydrotestosteronu na mieszek włosowy oraz terapie miejscowe. 

W przypadku łysienia androgenowego stosuję zabiegi trychologiczne w połączeniu z mezoterapią mikroigłową, igłową oraz tlenową.

Zabiegi przeciwko łysieniu androgenowemu oparte są na preparatach z naturalnym składnikiem aktywnym – werbaskozydzie oraz wyciągu z lilaka pospolitego. Ważnym ekstraktem jest także wyciąg z palmy sabałowej, szczmielu białego, pokrzywy zwyczajnej, lukrecji, korzenia łopianu. Wymienione komponenty mają na celu inhibicję 5α reduktazy, działanie antyoksydacyjne i przeciwdziałanie infekcjom grzybiczym.

Ponadto w produktach przeciwko łysieniu androgenowemu znajdziemy naturalne ekstrakty z prosa zwyczajnego, bambusa, kasztanowca, olejki eteryczne z cytryny, pomarańczy i mandarynek.

Jeżeli zgłosisz się do mnie w odpowiednim momencie będę w stanie Ci pomóc.