Skip to main content

Wypadanie włosów

W gabinecie Kaprys jest wiele metod do wyboru hamujących wypadanie włosów. Pierwszym etapem jest przeprowadzenie dokładnego wywiadu, trichoskopii - badania skóry głowy i ustalenia planu całej trychoterapii.Najważniejszym filarem trychoterapii jest pielęgnacja domowa, która wdrożona na co dzień zdecydowanie wpływa na finalny efekt. Niekiedy konieczne jest wsparcie pielęgnacji domowej o zabiegi gabinetowe, konsultację psychologiczną czy dietetyczną. Liczba zabiegów w serii i ich częstotliwość ustalana jest podczas konsultacji trychologicznej, ewentualnie na wizytach kontrolnych. W przpadku intensywnego wypadania włosów zwykle wymagana jest seria 6-10 zabiegów wykonywanych co 7-14 dni. Do dyspozycji są zabiegi inwazyjne i nieinwazyjne, w zależności od wskazań do ich wykonania. Trycholog decyduje jaki rodzaj zabiegu będzie pomocny przy wypadaniu włosów. 

Przyczyny nadmiernego wypadnia włosów:

Przyczyn nadmiernego wypadania włosów może być bardzo dużo, czasami występuje równolegle kilka czynników, które osłabiają włosy. Między innymi wśród nich należy wymienić:

  • łysienie androgenowe - najczęściej jest wynikiem predyspozycji genetycznych i nadwrażliwości na hormon DHT. Hormon ten powoduje, że dochodzi do skrócenia fazy wzrostu włosów. Włosy stają się coraz słabsze - zminiaturyzowane przez co niewidoczne dla gołego oka. Pojawiają się także puste mieszki włosowe. 
  • długotrwały stres - obecny styl życia nie sprzyja dobrej kondycji włosów. Wiele osób żyje w ciągłym biegu, nie ma czasu na wypoczynek i relaks. Praca, obowiązki omowe, problemy finansowe powodują silny stres, który odbija się na kondycji całego organizmu i włosach. 
  • źle zblilansowana dieta - nieodpowiednia dieta jest częstym powodem wypadania włosów. Wiele osób odżywia się nieregularnie, coraz gorsza jakość pożywienia sprawia, że pojawiają się deficyty witamin i minerałów. Spadki wagi, niedobór białka w diecie także mogą intensyfikować utratę włosów. Źle skomponowana suplementacja, zbyt duże dawki witaminy A mogą także negatywnie wpływać na owłosioną skórę głowy.
  • choroby - wypadanie włosów może być następstwem wielu chorób. Łysieni wywołuje choroby skóry głowy takie jak łojotokowe zapalenie skóry, grzybica czy liszaj.
  • nieodpowiednia pielęgnacja - zaczyna się jużod nieodpowiedniego szamponu, a kończy na produktach do włosów, np. środki do stylizacji, które mocno obciążają włosy i mogą powodować ich wypadanie. Niekorzystne działanie mają również źle wykonywane zabiegi koloryzacyjne oraz częste korzystanie z lokówki i prostownic.
  • działanie czynników atmosferycznych - włosy są bardzo podatne na działanie czynników pogodowych. Nie lubią wahań temperatury, źle znoszą mróz oraz silne promieniowanie słoneczne. Negatywny wpływ na włosy ma także zanieczyszczenie powietrza. 

Wypadanie włosów jest to naturalne zjawisko, człowiek bowiem może tracić od 100 do 150 włosów dziennie. Związane jest to z cyklem włosowym, który ma swoją określoną długość. Długość fazy wzrostu włosa tj. anagenu jest cechą indywidualną, bardzo często uwarunkowaną genetycznie, trwać może od 2 nawet do 8 lat, po tym czasie mieszek włosowy przechodzi w fazę obumierania - katagenu, a następnie wypada i tę fazę nazywa się telogenem. Jeżeli dochodzi do zachwiania proporcji włosów w konkretnych fazach włosów, w wyniku czego tracimy dziennie powyżej 200 włosów przez kilkanaście tygodni, powinniśmy rozpocząć diagnostykę w celu znalezienia powodu tego stanu rzecy. 

Leczenie wypadania włosów w Gabinecie Kosmetologii Estetycznej Kaprys:

W gabinecie zjamuję się problemem wypadania włosów od etapu diagnostyki poprzez leczenie i pielęgnację. Na początku wykonywana jest trichoskopia. Jest to podstawowe badanie diagnostyczne, od którego zaczynam diagnostykę i które pkazuje typ wypadania włosów oraz często również jego przyczynę. U niektórych osób jest potrzebna dalsza, rozszerzona diagnostyka. W takich sytuacjach dodatkowo wykonujemy badania biochemiczne i hormonalne z krwi czy też analizę pierwiastkową włosów. Po zdiagnozowaniu przyczyny przystępujemy do leczenia. Lecznie może opierać się na stosowaniu leków farmakologicznych jak również zabiegów zarówno medycznych jak i kosmetycznych, które mają na celu jak najszybsze zahamowanie nadmiernego wypadania włosów oraz odzyskanie ich gęstości.

 

Należy pamiętać, że samodzielny wybór leków bez wizyty u specjalisty może spowodować więcj szkody niż pożytku. Dlatego zachęcam do zarezerwowania wizyty, która rozpocznie proces pozbywania się uciążliwego problemu.