Skip to main content

Cienkie i słabe włosy

Cienkie i słabe włosy mogą powodować dyskomfort i brak pewności siebie. Dotknięte tym defektem osoby często narzekają na rozdwojone końcówki, nadmiernie przetłuszczone włosy oraz ich zwiększoną podatność na różnego rodzaju uszkodzenia. Wyjściem z tej sytuacji jest wizyta u trychologa.

Przyczyny cienkich włosów:

To, jakie mamy włosy w dużej mierze zależy od naszych uwarunkowań genetycznych, ale również od sposobu w jaki o nie dbamy. Grubość włosa może być dziedziczona, ale w wielu przypadkach zmienia się w wyniku oddziaływania czynników chorobowych lub działań zewnętrznych. Grubość włosa zależy także od tego, jak wiele ma on w sobie keratyny, a więc podstawowego budulca włosa. To z niej zbudowane są łuski, których na włosie może być nawet od 4 do 12 warstw. Im mniej warstw, tym włos będzie cieńszy. Łuski chronią włos przed uszkodzeniami, a co za tym idzie cieńszy włos jest bardziej podatny na wszelkiego rodzaju uszkodzenia.

Jeśli powodem tego, iż posiadasz cienkie i rzadkie włosy jest genetyka, możesz próbować je wzmocnić i pogrubić. Jeśli jednak masz cienkie włosy z powodu złej pielęgnacji, dużo łatwiej będzie zwalczyć problem, gdy uswiadomisz sobie jak prawidłowo dbać o swoje włosy. 

Cienkie i przerzedzające się włosy to najczęściej efekt działania obu czynników - tych wewnętrznych jak i zewnętrzynych. Na ich stan bardzo często wpływ ma dieta. Jeśli odżywiasz się niewłaściwie, brak w Twojej diecie witamin, białek i minerałów - Twoje włosy na pewno z czasem staną się cienkie i rzadkie. Dla włosów i ich kondycji jest bardzo ważne spożywanie produktów bogatych w witaminy A, E i biotynę oraz takie minerały jak cynk, żelazo, miedź oraz jod. 

Cienkie i rzadkie włosy to często także wynik złej, a nwet agresywnej stylizacji. Codzienne stosowanie prostownicy, a także tapirowania włosów, chodzenie z ciasno spiętym kucykiem, doczepianie włosów oraz częste koloryzacje znacząco osłabiają włosy u nasady jak i na ich łodygach.   

Na grubość włosa mają również spory wpływ czynniki hormonalne. Włosy stają się cienkie i wypadają po porodzie i w czasie menopauzy, jak i na skutek choroby tarczycy, zbyt wysokiej ilosci androgenów oraz w przypadku zespołu policystycznych jajników. Cienkie włosy stają się także takie na skutek stresu oraz przyjmowania niektórych leków, np. antydepresyjnych czy immunosupresyjnych. Także niektóre z chorób sprawiają, iż włosy stają się coraz cieńsze i mają tendecję do wypadania. Schorzenia o takich skutkach  ubocznych to np. anemia, cukrzyca czy łuszczyca. 

Jak należy dbać o cienkie i rzadkie włosy?

Jeśli nie wiesz od czego zacząć prawidłową pielęgnację cienkich włosów, warto udac się do trychologa. To właśnie w gabinecie trychologicznym dowiesz się wszystkiego o rodzaju i stanie Twoich włosów, a także o sposobie ich właściwej pielęgnacji. Cienkie włosy są bardzo wrażliwe, więc należy je pielegnować z wyczuciem. Ważne jest codzienne mycie, bowiem włosy o takiej charakterystyce mają tendencję do przetłuszczania się. Warto wykonywać masaż skóry głowy, poprawi on jej ukrwienie, co spowoduje stymulację cebulek włosowych. Włosy będą mocniejsze, a do tego urosną szybciej. Przy okazji można w ten sposób poprawić ich gęstość.