Skip to main content

Peelingi medyczne

Peeling medyczny znany także jako peeling chemiczny jest to zabieg, którego celem jest złuszczenie (eksfoliacja) starego naskórka skóry. W wyniku złuszczenia starego naskórka skóry dochodzi do jego odbudowy i odmłodzenia. Peeling chemiczny przeprowadza się poprzez aplikację środka chemicznego na powierzchnię skóry. Zabieg polega na miejscowym nałożeniu na skórę substancji, która powoduje różnego stopnia kontrolowany uraz naskórka i/lub skóry właściwej , zależny od rodzaju i mocy środka chemicznego. 

Peeling daje kontrolowane, częściowe złuszczanie się skóry z następczym jej gojeniem. Ma również wpływ na przebudowę kolagenu i elastyny, które są czynnikami podporowymi w skórze. Seria peelingów wpływa na odbudowę naskórka oraz skóry, a także działa odmładzająco likwidując oznaki starzenia się skóry: plamy, drobne zmarszczki i inne niedoskonałości. 

Czym właściwie jest peeling medyczny, którego odmiany możemy spotkać w gabinetach kosmetologii estetycznej i jakie efekty przynosi taka kuracha?

Peeling medyczny jest zabiegiem estetycznym z wykorzystaniem kwasów, który ma na celu złuszczenie martwego naskórka i stymulację odnowy komórkowej skóry. W praktyce oznacza to, że na skórę twarzy lub inną część ciała nakładana jest substancja chemiczna, która "złuszcza" martwe komórki naskórka (złuszczanie skóry). Zabieg polega na kontrolowanym usunięciu warstw starego naskórka, co prowadzi do odsłonięcia nowego, młodego naskórka i prowadzi do rozjaśnienia skóry.

Rodzaje peelingów medycznych.

Peelingi medyczne przeprowadzane są za pomocą różnych substancji aktywnych. Często używanymi są kwas salicylowy, migdałowy, azleinowy czy ferulowy. Każda z nich ma swoje unikalne właściwości i jest odpowiedni dla różnego typu skóry i leczonych problemów skórnych. Wybór odpowiedniego rodzaju peelingu zależy od skóry pcjenta i powinien być dokonywany przez specjalistę - kosmetologa. 

Na przykład peeling chemiczny zawierający kwas salicylowy wykazuje działanie przeciwzapalne i z tego powodu często jest wybierany do leczenia skóry ze zmianami trądzikowmi. Tego rodzaju peeling chemiczny reguluje wydzielanie sebum, pomagając zwalczyć trądzik. Kwas migdałowy dobrze sprawdza się w przypadku zabiegów mających na celu zredukowanie drobnych zmarszczek i plam, ponieważ rozjaśnia koloryt skóry. Z kolei kwas azelainowy działa przeciwzapalnie - reguluje pracę gruczołów łojowych skóry, a także ją rozjaśnia. 

Wskazania do wykonania peelingu medycznego.

Profesjonalny peeling medyczny może zostać wykonany właściwie na każdym rodzaju cery. Wyjątek stanowią tu pacjenci o skórze nadreaktywnej, wysokowrażliwej lub alergicznej. W takim przypadku może się okazać, że nawet niewielkie stężenie substancji aktywnych w preparacie peelingującym będzie dla takiej cery nieodwiednie. Wówczas kosmetolog proponuje zazwyczaj alternatywne metody złuszczania naskórka, takie jak na przykład delikatne, oparte na kwasie mlekowym lub azelainowym peelingi chemiczne, lub polecany dla cer wrażliwych i alergicznych  - peeling kawitacyjny. Peelingi medyczne z wykorzystaniem wyższych stężeń substancji aktywnych zalecane są natomiast dla: 

  • cer tłustych z problemami trądzikowymi
  • pacjentów chcących działać profilaktycznie przeciwstarzeniowo 
  • cer z widocznymi drobnymi zmarszczkami
  • osób, którym zależy na redukcji przebarwień, plam barwnikowych
  • skór z widocznymi bliznami potrądzikowymi
  • skór łojotokowych, przetłuszcających się, charakteryzujących się występowaniem zaskórników i rozszerzonych porów
  • cer ze zrogowaceniami
  • cer szarych i zanieczyszczonych
  • skór z rozstępami i/lub cellulitem
  • pacjentów, którzy przygotowują się do innych zabiegów kosmetologicznych

Efekty peelingów medcznych / chemicznych

Efekty peelingów medycznych / chemicznych widoczne są już po pierwszym zabiegu, ale zaleca się wykonanie serii zabiegów. Zabiegi te stymulują produkcję kolagenu i elastyny, które są niezbędne do utrzymania jędrności  elastyczności skóry. Dzięki temu, peelin medyczny potrafi zniwelować blizny potrądzikowe, zredukować drobne zmarszczki i poprawić ogólny wygląd sóry, w tym jej koloryt. 

Peelingi medyczne, stosowane regularnie i pod okiem specjalisty, przynoszą wymierne korzyści dla skóry. W zależności od stężenia użytych kwasów i typu skóry, ostateczne rezultaty są widoczne dopiero po kilku dniach, a nawet tygodniach. 

Złuszczanie naskórka: podstawowym efetem jest złuszczanie naskórka, co oznacza usunięcie martwych komórek z powerzchni skóry. Umożliwia to głębsze przenikanie składników aktywnych z kosmetyków, które nakładamy na skórę po zabiegu. 

Stymulacja produkcji kolagenu i elastyny: kolejnym istotnym efektem jest stymulacja produkcji kolagenu i elastyny, czyli białek odpowiedzialnych za jędrność, elastyczność i młody wygląd skóry. Pod wpływem kwasów, nasza skóra zaczyna intensywnie wytwarzać nowe włókna kolagenowe, co prowadzi do wygładzenia zmarzczek i poprawy ogólnej kondycji skóry. 

Rozjaśnianie skóry i redukcja przebarwień: peelingi medyczne są również skuteczne w walce z nimi. Kwasy, takie jak migdałowy czy ferulowy, mają zdolność do ich rozjaśniania i wyrównywania kolorytu skóry. Te, które są często efektem nadmiernej ekspozycji na słońce, stresu czy hormonalnych zmian, mogą być skutecznie niwelowane reglarnymi zabiegami. 

Poprawa stanu skóry trądzikowej: zabiegi te pomagają też w regulacji wydzielania sbum - substancji, której nadprodukcja jest odpowiedzialna za powstawanie trądziku. Kwasy, takie jak salicylowy czy azelainowy, mają właściwości przeciwzapalne i regulujące wdzielanie sebum, dzięki czemu pomagają zmniejszyć występowanie wyprysków i zaskórników. 

Redukcja blizn i rozstępów: dzięki stymulacji produkcji kolagenu, peelingi medyczne potrfią zniwelować blizny, także te potrądzikowe. Zabiegi te pomagają również zminimalizować widoczność rozstępów, które  są wynikiem uszkodzenia włókien kolagenowych w skórze. 

Nawilżenie i odżywienie skóry: peelingi medyczne pomagają również w nawilżeniu skóry. W wyniku złuszczania martwych komórek, skóra lepiej przyswaja substancje odżywcze zawarte w produktach pielęgnacyjnych, co prowadzi do jej głębszego nawilżenia i odżywienia. 

Czy peelingi medyczne są dla każdego?

Tak jak każdy zabieg, peelingi medyczne mają swoje przeciwwskazania. W zależności od rodzaju peelingu i stężenia użytych kwasów, mogą występować różne przeciwwskazania do wykonania zabiegu. Dlatego też, przed każdym zabiegiem, skóra jest dokładnie oczyszczana i oceniana przez specjalistę. 

Dodatkowo, peelingi medyczne, mimo swojego silnego działania, nie zastępują codziennej pielęgnacji. Należy pamiętać o regularnym stosowaniu kremów z filtrem SPF, które chronią skórę przed szkodiwym działaniem promieni UV.

Peeling medyczny jest skutecznym narzędziem w walce z wieloma problemami skórnymi, o trądziku po plamy i zmarszczki. Dzięki różnym rodzajom peelingów chemicznych, zabiegi te można dostosować do indywidualnych potrzeb pacjenta. Efekty najbardziej widoczne są po serii zabiegów, które należy powtarzać pod okiem specjalistów. 

Rodzaje peelingów medycznych / chemicznych dostępne w gabinecie:

  • kwas salicylowy - redukuje trądzik, działa antybakteryjnie, przeciwzapalnie, sebostatycznie
  • kwas azelainowy - redukcje trądzik różowaty, ziała antybakteryjnie
  • kwas pirogronowy - redukcje zaskórniki, zwęża pory, działa antybakteryjnie, sebostatycznie
  • kwas ferulowy - zmatowienie i odtłuszczenie skóry, dezaktywuje wolne rodniki będące przyczyną fotostarzenia się skóry, chroni skórę przed negatywnym wpływem promieni słonecznych
  • kwas mlekowy - skutecznie rozjaśnia przebarwienia,  działanie przeciwbakteryjne, silne działanie nawilżające
  • kwas fitowy - zapobiega powstawaniu przebarwień i zmniejsza już istniejące, działanie  antyoksydacyjne, przeciwstarzeniowe
  • kwas migdałowy - działa odświeżająco na naskórek, skutecznie spłyca drobne zmarszczki, reguluje wydzielanie sebum
  • kwas askorbinowy - redukuje teleangiektazje, rozjaśnia cerę, poprawia elastyczność skóry
  • kwas hydroksybursztynowy - nawilża, wygładza, hamuje rogowacenie naskórka
  • kwas szikimowy - eksfoliacja bez podrażnień, zaczerwienienia i przesuszenia skóry, nawilża, uelastycznia, działanie antybakteryjne i przeciwzapalne
  • kwas laktobionowy - redukuje rumień, niweluje teleangiektazje, nawilża i działa przeciwzmarszczkowo
  • kwas glikolowy - spłyca zmarszczki i drobne blizny, stymuluje odnowę komórkową, poprawia koloryt sóry